SSL Nasıl Kurulur? Ücretsiz SSL Kurulumu

Günümüz e-ticaret sitelerinin vazgeçilmezi olan ve internet kullanıcılarına iyi deneyimler sunan secure socket layerın( SSL ) bu başlığımızda nasıl kurulduğundan bahsedeceğiz.Öncelikli olarak SSL ın çalışma prensibini ve ne işe yaradığını anlamak için daha önce yazmış olduğumuz SSL nedir? Nasıl Çalışır ? Başlıklı yazımızı okumanızda fayda var.
Bu yazımızda SSL kurulumunu linux tabanlı cpanel ile kontrol edilebilen bir hosting e yapacağız.Bu işlem esnasında sizlerinde uygulama yapabilmeniz amacıyla 90 gün ücretsiz olarak hizmet alabileceğiniz bir ssl sertifikası kullanacağız böylelikle ssl sertifikasına para verip almadan önce hostıngınızın ssl ıcın uyumlu olup olmadıgını gozlemleyebılır ssl sertifikası ıslemlerının nasıl yapıldıgını anlayabılırsınız.

Püf Nokta :

Öncelikli olarak kuruluma başlamadan önce ssl sertifikanızın çalışabilmesi için hostinginiz için bir adet ip tanınlanmış olması gerekmektedir.

SSL Nasıl Kurulur ?

Öncelikli olarak Cpanel kontrol paneline giriş yapılır ve Security başlığı altında yer alan SSL / TLS Manager tıklanır.

ssl1

Private Keys (KEY)
Generate, view, upload, or delete your private keys.

Certificate Signing Requests (CSR)
Generate, view, or delete SSL certificate signing requests.

Certificates (CRT)
Generate, view, upload, or delete SSL certificates.

Karşımıza yukarıda yer alan 3 öncülden oluşan başlıklar çıkacaktır.

“Private Keys (KEY)
Generate, view, upload, or delete your private keys.” başlığı tıklanır.
“Description”-> Açıklama kısmına sitenizin “alanadiucretsiz” yazabilirsiniz bu daha sonra ucretli bir ssl sertifikası kurmak ıstedığınız zaman yaşayabileceğiniz küçük bir karmaşayı engelleyecektir.

SSL2

Description kısmına yazılan bu işlemden sonra generate Tusuna basılır karşımıza decode ve encoded halinde private keys çıkacaktır.

3

Bu İşlemle Birlikte Private Keys imizi oluşturmuş oluruz ve daha sonra sayfanın sağ altında yer alan Return to SSL Manager Tıklanarak SSL / TLS Manager ın 3 öncülden oluşan ana sekmesıne donulmuş olunur.

ssl3

Sırada CSR Belgemizi Oluşturmak var;
“Certificate Signing Requests (CSR)
Generate, view, or delete SSL certificate signing requests.” Tıklanır.Karşımıza açılan sayfada boşluklara doğru şekilde cevapları girilmelidir.Bu noktada önemli olan husus keys yazan yere daha önce oluşturmuş olduğumuz “alandiucretsiz” şeklinde olan keysi seçmektir.
Boşukları doldurabilmeniz için Türkçe Karşılıkları ;

Key -> Oluşturmus olduğumuz Private Keys Tıklanır
Domains -> SSL in etki edeceği alan adı girilir.
City -> Yaşadığınız Sehir
State -> Semt
Country -> Ülke
Company -> Firma
Company Division -> Firma Açıklaması
E-Mail -> Mail Adresiniz
Description -> Açıklama
Required olarak işaretli olanlar doldurulma zorunluluğunu ifade etmektedir.

Bu Noktada Doğru Bilgiler Girilerek Generate Sekmesi Tıklanır.Cpanel Sizin için CSR ınızı Decoded ve Encoded versiyonu olarak karşınıza çıkaracaktır.Burada Encoded versiyonun tamamı seçilerek bir not defterine kayıt edilmelidir.(.txt metnine ) yada bu sayfa kapatılmamalıdır.

ssl4

—– Ücretsiz SSL Sertifikası alma Doğrulatma- Kurulum
SSL sertifikaları güvenlik derecelerine göre farklılık göstermelerine rağmen büyük ssl firmaları kaliteli ssl sertifikalarını kullanıcılarına denemelerı amacıyla 1 yada 3 ay kadar ücretsiz olarak kullanabilme özelliği sunuyor.Bu hususta 2 büyük firma ön plana çıkıyor ( Geotrust ve Comodo )
Bu yazımızda oldukça hızlı güvenli ücreti mukabilinde satılan comodo positive sslın kurulumundan bahsedeceğiz.Bu ssl sertifikasını 3 ay boyunca kullanabiliyorsunuz.
“https://www.comodo.com/e-commerce/ssl-certificates/free-ssl-certificate.php” bu linki kopyalarak tarayıcı adres çubuguna yapıştırın ve sayfayı acın karsınıza acılan sayfadan “free trial ssl ” olarak yeşil bir bannerla ifade edilmiş olan sekmeye tıklayın.Açılan sayfadan Download Free SSL yazan yine yeşil ile ifade edilmiş olan sekmeye tıklayın
Karşınıza Açılıcak olan sayfada notdefterıne kaydettıgınız yada bır sekmede cpanel de acık bulunan csr belgenızın decoded versıyonu kopyalarak CSR ıcın ayrılmıs olan Metın kutucuguna yazınız.
Hemen altında CSR belgenızı ne ıle olusturdugunuza soran bır ısaretleme kutucugu yer alacaktır buradan WHM/ Cpanel ı secınız.ve Next dıyerek ucretsiz SSL ınızı doğrulatınız bu işlemler esnasında bir adet domain doğrulama maili soracaktır size lütfen bu maili kullandığınız maili seçiniz aksi takdirde sertifika sahibi olduğunuzu bildiremezsiniz ve sertifikanızı kuramazsınız.Bu hususta bırazcık ıngılızce sozluk yardımı ıle kolayca baş edebilirsiniz.Velhasıl Comodo bu işlemler sonucunda size bir adet CRT Belgesi oluşturacaktır.
————

Şimdi sıra CRT Belgemizi Cpanele tanıtmak ve daha sonra aktifleştirmeye geldi.SSL sertifikasının oluşturulmus hali olan CRT belgesini Cpanel Kontrol panelimizden SSL / TLS Manager ıcınde Yer alan

Certificates (CRT)
Generate, view, upload, or delete SSL certificates. öncülü tıklanarak Paste Certificate Below Yazan Yere yapıştırılır ve Save Certificate tıklanır.Daha Sonra SSL / TLS Manger anasayfasına donulur bu hususta 3 öncülün dışında bir adet te SSL Installer Bolumu olusacaktır.Bu bolum tıklanarak olusturmus oldugumuz SSL Sertifikası seçilir ve Install Yapılır.
Bu hususta SSL Installer sekmesı cıkmadıysa sunucunuzda hostıngınız ıcın IP tanımlanmamıs yada bu modul kapatılmıs demektır.Ve kendınıze ozel IP tanımlatmak ıcın yada modulu tanımlatmak ıcın Hostıng sahıbınızle gorusmenızde fayda var.
Herhangı Bır hata Yapmadıysanız artık Sıtenızde SSL kurulu demektır.Test etmek ıcın https://alanadi.com seklinde denemeler yapabilirsiniz.SSL kurulum ıslemınde sonra SSL ınız yesıl yanmıyor ıse ıcerıgınızde farklı sıtelerden resım cekıyor olabılır yada ssl ı duzgun kuramamıs olabılırsınız.Yapacağınız degısıklıkler ssl e yarım saat sonra etki eder.Örneğin sıtenızde dısarıdan bır URL den resım cagrılıyor ve bu sebepten dolayı ssl nız yesıl yanmıyordu sız bu resmı kendı hostıngınıze upload ettınız ve yesıl yanmasını beklıyorsanız sabırlı olun bu degısıklık ssl sertıfıkasına 15 30 dakıka arasında yansımaktadır.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:

Yusuf Alper