Web Tasarımda Alan Adı Seçimi

Domainin Web Tasarımda Etkisi , Domainin Seo da etkisi, alanadının web tasarımda etkisi gibi konuları bu başlığımızda işledik.
Firmanızın internette yer almasına karar verdiğiniz andan intibaren sizleri bekleyen çeşitli ticari hamleler beklemektedir.Ticari hamleler olarak ele aldık çünkü firmanızın kurumsal kimliğini ,en iyi şekilde internetteki vitrininize yansıtabilmeli ve internet kullanıcılarına ulaşabilmelisiniz.Bu noktada söz konusu web sitenizin internet kullanıcıları tarafından ziyaret edilmesi, sizin firmanızı tanıması ve sanal ortamda bir ticaret gerçekleştirmeniz ise ancak ve ancak doğru ticari hamleler ile mumkun olabilir.Yazımızın başında bu yazdığım size biraz farklı gelebilir fakat yazımızın tamamını okuduğunuzda temel faktörleri öğreneceksiniz.
İlk olarak Domain Nedir ?
Domain Türkçesi Alan Adıdır.İnternet explorer ,Google Chrome gibi bir çok web tarayıcısında araç çubuğuna www.firmaadı.com gibi yazdığımız isimdir.
Ne Tür Domainler Bulunur ?
Tr: Ticari kuruluşlar Pantentı alınmış
Com: Company nin kısaltılmasıdır Ticari kuruluşlar tarafından tercih edilmelidir.
Net: Network Un Kısılatılmasıdır ,İnternet ve ağ çalışma alanlarını temsil eder
Org: Organiasiton kısaltılmasıdır ve Dernek Organizasyonlar tarafından kullanılmalıdır.
Gov: Devlet Kurumları
Mil: Askeri Kurumlar
Edu: Educationın kısaltılmasıdır.Üniversitelerde kullanılır
Bel: Belediyeler
Ac: Akademik Kurumlar
gibi bu sıralamlar daha da uzamaktadır günümüzde çeşit çeşit alan adı sonekleri pıyasaya surulmektedır.Bizler sadece populer olanları burada belirttik.

Ne Tür Domain Almalıyım ?
Web sitesini yaptırmaya karar verdiniz artık firmanızın artık internet kullanıcılarına ulaşması için çeşitli formaliteler söz konusu bu formalitelerden biriside alanadıdır.Alan adının web sitenize etkisini 2 farklı başlıkta toplayacağız ve swot Analizi yapacağız ( Güçlü ve Zayıf Yanları ) bu noktada firmanız için kalıcı çözümü sizler sağlayacaksınız.
1.Olarak alan adınızı firmanızın ismiyle açabilirsiniz.Orneğin Gaye isminde bir firmanız var internet siteniz www.gaye.com olabilir.Bunun avantajları olduğu gibi dez avantajları da bulunmaktadır.
Avantajlarımız : Firmamızın ismini marka yapma yolunda bir adım daha atmış oluruz ,kullandığımız kurumsal mail hesaplarında prestijimizi arttırıcı konumda olmaktadır.
Dezavantajları : İnternet sitesinin ilk işi firmanızı potansiyel müşterilerinize ulaştırmasıdır.Fakat firmanızın ismiyle açılmış örneğin gaye.com gibi olan bir alanadı arama botlarınca özel isim etkisi ile butunleşicek ve anahtar kelimelerinizde çıkma olasılığı 2. maddede belirtmiş olduğumuz domainlere göre daha dusuk olacaktır.Buda web siteniz için ekstradan seo ( arama motoru optimizasyonu ) hizmeti almanız anlamına gelecektir.Bu şekilde olan alan adlarını yalnızca kurumsal firmaların kendini tanıtmaları amaçlı kullanmalıdırlar.E-ticaret yapıcak firmaların anahtar sözcüklerinde rekabet oldukça günümüzde gelişmiş durumdadır bu yuzden bu tarz domainleri tercih etmemelidirler.
Fırsatlar : Bu tarz bir alan adında web siteniz için google adwords basarak farklı bır alanadı yada aynı ısı yapan firmayla aranızdaki açığı kapatabilirsiniz ve firmanız daha kurumsal ve marka gozukeceği için tercih sebebi olabilirsiniz.

2.Alan adının anahtar kelimelerden oluşması
Gaye İsimli Firmamız dekor dekorasyon alçıpan sıva mutfak vb işlerle uğraştığını varsayalım ve bu firmanın internet üzerinden dekor ürünleri orneğin tv sehbası vb gıbı urunlerı satmayı hedeflediğini varsayalım.Bu noktada Gaye.Com yerıne GayeDekor.Com GayeDekorasyon.Com gibi alan adları tercih etmelisiniz.Google yandex vb arama motorlarında ,Arama sorgularında ust sıralarda çıkmanın temel ılkelerınden biri hatta %25 lik kısmını anahtar kelime içeren domainler oluşturmaktadır.
Örneğimizi pekiştirmek için bir örnek daha verelim sizin hediyelik eşya sattığınızı varsayalım ve firmanızın adının Deren Hediyelik Eşya olduğunu düşünelim bu noktada ınternetten satış yapmak için deren.com yerıne hediyelikesya.com yada derenhediyelikesya.com yada hediyelikesyaderen.com gibi alan adlarını tercih etmelisiniz belkı garip belki kulağa saçma gibi gelen bu ısımler internetten para kazanıyor unutmayın.
Avantaj: Google yandex vb arama motorlarında hızlıca sıtenız yukselır ve organık olarak ınternet kullanıcıları sıtenıze ulaşabılır.Arama motoru optımızasyonu normal olması yeterli olacaktır.
Dezavantajları: Firmanızı bazen kurumsallıktan uzak gosterebılmektedır.Firmanız ıcın her 2 alan adıylada ıs yapmanızı öneriyoruz.
Fırsatlar : Google adwords de maliyetlerinizi dusurucu etkı gostermekte ve ınterne kullanıcılarının adwords ve seo ıle %80 lik kısmını sıtenize o anahtar sözcükte dahil edebilirsiniz.Ve ürünlerinizi satışını yapabilirsiniz.

İkinci El Domain Almak iyimidir ?
İkinci el domainlerin kimi zaman avantajları kimi zaman dezavantajları bulunmaktadır.Domaini almadan once mutlaka cıddı bır araştırma yapılmalıdır.Ornegın daha onceden google arama motorunda spam box a dusmus bır ıkıncı el domain yada yanlıs bır sekılde yanlıs anahtar kelımelerle butunlestırılmıs bır domain size cıddı anlamda zaman ve nakıt kaybına yol acabılır.Bu noktada mutlaka calıstığınız web tasarım fırması ıle gorusmelısınız.

Domainimi Nereden Tescil Ettirmeliyim?
Domaininizi web tasarım firmalarında barındırabileceğiniz gibi kendininiz domain tescil yapan firmalardada barındırabılırsınız.Bu noktada dıkkat etmenız gereken domain tescılı yaptığınız firma ne kadar kurumsal ne kadar kaliteli mutlaka ınternette yorum araştırmaları yapınız.

Domainimi Hangı Hostıng Firmasında Barındırmalıyım ?
Domaininizi www.istanbulwebtasarim.com.tr de barındırabileceğiniz gibi www.control.com.tr dede barındırabılırsınız.Bizim önerimiz profesyonellerle çalışmanızdır.

Bu yazımızın sızler ıcın ıyı bır kılavuz olduğunu dusunerek fırmanızı ınternette guclu bır sekılde yer almasını temennı edıyoruz.Mutlaka domain secımınızde calıstığınız web tasarım ajansıyla görüşünüz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:

Yusuf Alper